PAMÁTKA
Palackého rodný dům
Prohlídky během sezony (květen — záři) jsou možné každou sobotu v čase od 10:00 do 17:00. V ostatní dny prohlídky možné pouze u předem domluvených termínů. Součástí prohlídky je také možnost vyzkoušet repliku dobového kroje.
Rezervace na tel. čísle 556 750 555 (pouze pro prohlídky mimo sobotu)
Prohlídky mimo sezonu (říjen — duben) možné pouze u předem domluvených termínů.
Rezervace na tel. čísle 556 750 555
Provozovatel: Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace
Rodný domek Fr. Palackého byl postaven v roce 1796 otcem Fr. Palackého Jiřím, který zde zřídil evangelickou školu, v níž sám vyučoval. Domek měří na délku 18,4 m, na šířku 8,3 m, stavba je zděná, střecha je sedlová pokryta šindelem. Na stěně u hlavního vchodu jsou umístěny dvě mramorové desky: Zde narozen František Palacký, historiograf království českého dne 14. června 1798. Věnuje beseda občanská ve Frenštátě 1868. Druhá deska má tento text: Na paměť návštěvy sokolstva českého ve dnech 14. a 15. srpna 1898 k oslavě stých narozenin Františka Palackého věnuje Česká obec sokolská Rodný domek byl prohlášen národní kulturní památkou 24.2. 1978. Rodný domek popsal v publikaci „Palackého rodná obec“ Ondřej Toman (str.201). V roce 2018 prošel rodný domek Františka Palackého náročnou a zdařilou rekonstrukcí, došlo k výměně šindelové střechy, realizaci nové fasády a vytvoření zázemí, a došlo také ke zřízení zcela nové interaktivní expozice.
Palacký a dějiny
Posvátná úcta provází Františka Palackého ještě za života. Celospolečenským vrcholem jeho uznání se však stává jubilejní rok 1898.8 Oslavy 100. výročí narození Otce národa jsou pestrou mozaikou bouřlivých vlasteneckých slavností v Brně, Praze a ve stovkách menších měst a obcí. Nevídaný festival končí symbolicky zde, v Hodslavicích. Během tří letních měsíců navštíví Františkovu rodnou obec přes šedesát tisíc hostí.9
1 POLÁCH, Radek. Dějiny obce Hodslavice a její pamětihodnosti, Památník Františka Palackého v Hodslavicích, s. 16
2 TUREK, Adolf. Dějiny Hodslavic, Palackého rodná obec, s. 54—57
3 MERENDA, Miroslav. Dějiny sboru Českobratrské církve evangelické v Hodslavicích, Čtení o Hodslavicích, s. 255
4 TUREK, Adolf. Dějiny Hodslavic, Palackého rodná obec, s. 58—59
5 PALACKÝ, František. Vlastní životopis Františka Palackého, s. 6: „Já byl prwní z jeho dítek, který zrodil sem se w nowě wystaweném domě (číslo konskr. 108.) a sice 14. Jun. 1798; wšak teprw 17. Jun. křtil mne druhý pastor té církwe Jan Pilečka, rodilý ze Wsetína.“
6 dnešní Bratislavě
7 HROMÁDKA, Josef Lukl. Palackého kořeny, Palackého rodná obec, s. 10. Nekráceno: „Čím asi přispěl rodný kraj k velikosti největšího Čecha devatenáctého století? Co táhlo Františkovou hlavou, když se naposledy jako 75letý stařec díval na rodnou ves? Nevíme. Ale čím jest člověk starší, tím vroucněji lne k místům svého dětství a své mladosti, tím vděčněji vzpomíná na vše, co mu poskytly jeho rodný dům, rodná ves, rodný kraj. Není zcela nemožno, že 21. července 1873 se Palacký loučil s rodnou vesnicí s opravdovými díky za vše, co přijal od svých rodičů, v církevní škole, v evangelickém sboru, od svých rodáků a z dějinného ovzduší, kterým celý tento kraj byl obestřen a požehnán.“+
8 ŠTAIF, Jiří. František Palacký: život, dílo, mýtus, s. 304
9 HANZELKA, František. Novější události hodslavské, Palackého rodná obec, s. 91