Palackého rodný dům – turistický portál obce Hodslavice

PAMÁTKA

Palackého rodný dům

Prohlídky během sezony (květen — záři) jsou možné každou sobotu v čase od 10:00 do 17:00. V ostatní dny prohlídky možné pouze u předem domluvených termínů. Součástí prohlídky je také možnost vyzkoušet repliku dobového kroje.
Rezervace na tel. čísle 556 750 555 (pouze pro prohlídky mimo sobotu)

Prohlídky mimo sezonu (říjen — duben) možné pouze u předem domluvených termínů.
Rezervace na tel. čísle 556 750 555
Provozovatel: Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace

Rodný domek Fr. Palackého byl postaven v roce 1796 otcem Fr. Palackého Jiřím, který zde zřídil evangelickou školu, v níž sám vyučoval. Domek měří na délku 18,4 m, na šířku 8,3 m, stavba je zděná, střecha je sedlová pokryta šindelem. Na stěně u hlavního vchodu jsou umístěny dvě mramorové desky: Zde narozen František Palacký, historiograf království českého dne 14. června 1798. Věnuje beseda občanská ve Frenštátě 1868. Druhá deska má tento text: Na paměť návštěvy sokolstva českého ve dnech 14. a 15. srpna 1898 k oslavě stých narozenin Františka Palackého věnuje Česká obec sokolská Rodný domek byl prohlášen národní kulturní památkou 24.2. 1978. Rodný domek popsal v publikaci „Palackého rodná obec“ Ondřej Toman (str.201). V roce 2018 prošel rodný domek Františka Palackého náročnou a zdařilou rekonstrukcí, došlo k výměně šindelové střechy, realizaci nové fasády a vytvoření zázemí, a došlo také ke zřízení zcela nové interaktivní expozice.

Posvátná úcta provází Františka Palackého ještě za života. Celospolečenským vrcholem jeho uznání se však stává jubilejní rok 1898.8 Oslavy 100. výročí narození Otce národa jsou pestrou mozaikou bouřlivých vlasteneckých slavností v Brně, Praze a ve stovkách menších měst a obcí. Nevídaný festival končí symbolicky zde, v Hodslavicích. Během tří letních měsíců navštíví Františkovu rodnou obec přes šedesát tisíc hostí.9

Nesbíráme o Vás žádné informace a nic Vám nehodláme nabízet. Používáme primárně technické cookies. Tyto cookies jsou většinou nezbytně nutné pro správnou funkci webu. Část z nich lze i tak vypnout, rozhodnutí je na Vás nebo můžete tuto nutnou součást webu ignorovat.
Přijmout vše
Přejít nahoru

Add a new location

×
×