Dřevěný kostelík svatého Ondřeje – turistický portál obce Hodslavice

PAMÁTKA

Dřevěný kostelík svatého Ondřeje

Prohlídky během sezony (květen — záři) jsou možné každou sobotu v čase od 10:00 do 17:00.
Provozovatel: Biskupství ostravsko-opavské

První hodslavický kostel byl postaven z nadace vrchnosti v průběhu 14. století a hodslavická farnost byla zřízena kolem roku 1383. V záznamech olomoucké kapituly je zpráva z roku 1419, která uvádí hodslavického faráře Mikše. Již první kostel byl dřevěný a pravděpodobně stál na místě nynějšího kostela sv. Ondřeje. Nejcennějším předmětem je socha Panny Marie s Ježíškem, Hodslavská madona, která byla vytvořena neznámým umělcem v rozmezí let 1400-1420.

Ke stavbě současného kostela sv. Ondřeje došlo pravděpodobně před rokem 1523. Ve věži kostela je na jednom z příčných trámů umístěn nápis MD ANNO LI, 9 M – D IIII, roku 1551, 9. měsíce-4. dne. Nápis pravděpodobně vznikl při opravě kostela nebo znamená převzetí kostela nekatolíky. Bohoslužby nekatolické se konaly v kostele až do roku 1624, kdy vesnice Hodslavice připadla novojičínským jezuitům. Větší opravy kostela proběhly v letech 1864, 1875, 1892 a v roce 1895, kdy do kostela udeřil blesk. Opoždění výstavby zděného kostela v Hodslavicích přičinilo se do zachovaní kostela jako památky. Další opravy kostela proběhly v letech 1941, 1975, 1995 a 2011.

Současna stavba kostela má podobu orientovaného jednolodního roubeného objektu, s polygonálním presbytářem. Střeše dominuje vysoká štíhlá věžička. Srubová konstrukce je zevnitř i zvenku opláštěná svislým prkenným obkladem. Jádro kostela má gotický charakter, ochoz a empora jsou barokní. Interiér je pouze bíle vylíčený, na vítězném oblouku je zachován manýristický vegetabilní malovaný dekor. Loď kostela má zvenčí délku 7,6 m, šířku 6,9 m, presbytář na délku 6 m, šířku 5,6 m, sakristie má rozměry 4,5 x 4 m.

Kostel sv. Ondřeje se řadí mezi nejstarší dochované dřevěné kostely v České republice.

Posvátná úcta provází Františka Palackého ještě za života. Celospolečenským vrcholem jeho uznání se však stává jubilejní rok 1898.8 Oslavy 100. výročí narození Otce národa jsou pestrou mozaikou bouřlivých vlasteneckých slavností v Brně, Praze a ve stovkách menších měst a obcí. Nevídaný festival končí symbolicky zde, v Hodslavicích. Během tří letních měsíců navštíví Františkovu rodnou obec přes šedesát tisíc hostí.9

Nesbíráme o Vás žádné informace a nic Vám nehodláme nabízet. Používáme primárně technické cookies. Tyto cookies jsou většinou nezbytně nutné pro správnou funkci webu. Část z nich lze i tak vypnout, rozhodnutí je na Vás nebo můžete tuto nutnou součást webu ignorovat.
Přijmout vše
Přejít nahoru

Add a new location

×
×